Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2010.01.13 g. 21:09

Pokaz filmu "Takich pieśni sobie szukam" oraz spotkanie z autorką Jagną Knittel


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1 zaprasza na pokaz filmu „Takich pieśni sobie szukam” oraz spotkanie z autorką, Jagną Knittel.

Podczas spotkania zostaną również zaprezentowane plany związane z kontynuacją projektu „Ukraina archaiczna”.

 

20.01.2010 /środa/, godz. 19.00

kluboksięgarnia Bílý Koníček

 

Wstęp wolny

 

 

„Takich pieśni sobie szukam”

Film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów. Jeden z nich to młodzi ludzie z miasta, miłośnicy muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na ukraińskie Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni  - chcieli je nagrywać i uczyć się ich. Drugi świat, to wiejscy artyści, śpiewacy, z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni leżących na pograniczu ukraińsko-białoruskim. To ludzie, którzy kiedyś pełnili w swej społeczności istotną rolę, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest tam już zupełnie niepopularna, żyją trochę na marginesie, a ich talenty muzyczne zostały zapomniane - zarówno przez wieś jak i przez nich samych.

 

Ci starzy ludzie dzięki „przybyszom z innego świata” odnaleźli motywację żeby znów śpiewać, poprzez pieśni odżył w nich świat ich młodości. Między nimi a przybyszami z miasta zrodziła się szczególna więź, pogłębiana przez wiele lat, pełna radości z odnalezienia wspólnej pasji jaką jest śpiewanie.

 

Film pokazuje wiejskich wykonawców - ich zmysł artystyczny, ich humor, ich świat, widziane oczami „przybyszów”. Zdjęcia kręcono w latach 2005-2008.

 

Film został zrealizowany w ramach projektu: Ukraina archaiczna i współczesna – pieśni i ludzie w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności ”RITA - przemiany w regionie”

Czas filmu – 35 min.

Rok produkcji - 2008

 

Jagna Knittel - etnolog, dziennikarka, wokalistka. Od 1997 roku zajmuje się muzyką tradycyjną z terenów Polski, Ukrainy, Rosji - jej zbieraniem, dokumentowaniem, wykonywaniem (brała udział w kilkudziesięciu ekspedycjach muzykologicznych na Ukrainie i w Rosji). Przez 10 lat współtworzyła zespół  Muzyka z Drogi. Współpracuje z Zespołem Muzyki Tradycyjnej przy fundacji Muzyka Kresów, z zespołem Drewo z Kijowa, z zespołem Romoda i Wolja z Rosji. Autorka artykułów o muzyce tradycyjnej w Gazecie Wyborczej (m. in. Pieśń o kuście, Wysokie Obcasy, 2001). Organizowała w Polsce koncerty autentycznych wykonawców wiejskich z Polski, z Ukrainy i z Rosji, wystawy fotograficzne poświęcone tematyce kultury ludowej. Jest autorką filmu „Takich pieśni sobie szukam”, zrealizowanego w ramach projektu  „Ukraina Archaiczna – Pieśni i Ludzie” (programu RITA Fundacji Edukacja dla Demokracji). Obecnie jest koordynatorem projektu "Spotkania na Polesiu – archaiczne pieśni we współczesnym świecie. Aktywizacja środowisk lokalnych.", również w programie RITA.

 

Jagna Knittel o projekcie „Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie”:

 

„Należę do grupy osób zajmujących się muzyką tradycyjną, fascynatów, która przed laty dotarła do wsi na Polesiu, w poszukiwaniu starych pieśni. Spotkaliśmy tam śpiewaków, starszych ludzi, którzy stali nam się bardzo bliscy i z czasem, ważniejsi od samych pieśni. Wyjazdy na Polesie i spotkania ze śpiewakami ze Starych Koni i Perebrodów stały się częścią naszego życia.

 

Jesteśmy amatorami, nie zajmujemy się folklorem zawodowo. Znamy profesjonalne nagrania, płyty wydawane przez folklorystów, wiemy, że materiał muzyczny z tych terenów jest starannie zbierany przez profesjonalistów z Równego i z Kijowa. Tymczasem nasz projekt powstał po to, aby dodać do pracy profesjonalnych etnomuzykologów nowy element - aby zatrzymać się i pokazać ludzi, konkretnych wykonawców, a nie samą muzykę.

 

Jak wszyscy wiemy, muzyka tradycyjna jest obecnie na wsiach niepopularna, a jej dawni wykonawcy żyją najczęściej w zapomnieniu. Realizując nasz projekt, a w szczegolności płytę Polesie - Pieśni i Ludzie, chcieliśmy wydobyć ich z cienia, nobilitować. Aby, po pierwsze, okazać im w ten sposób wdzięczność za to, że obdarowali nas tak hojnie swoimi pieśniami, swoim czasem, życzliwością. Po drugie: aby nobilitować samą muzykę, podnieść jej prestiż w jej własnym środowisku a także uczynić bardziej komunikatywną dla szerszego grona osób, które zwykle w ogóle się z nią nie stykają.

 

W ramach projektu, który realizuje kilka osób z Polski i kilka z Ukrainy, głównie z zespołu Horyna, organizowaliśmy 2 koncerty w Starych Koniach i Perebrodach, gdzie występowaliśmy przed miejscową publicznością wspólnie z miejscowymi wykonawcami śpiewając ich własny, lokalny repertuar. W ten sposób chcieliśmy pokazać mieszkańcom wsi, jak bardzo ta ich muzyka jest dla nas atrakcyjna i jakim szacunkiem darzymy śpiewaków - naszych mistrzów. Powstał film pt.: Takich pieśni sobie szukam, w którym opowiadamy o naszych mistrzach. Wydaliśmy płytę DVD pt. Polesie - Pieśni i Ludzie z filmem, z nagraniami audio pieśni ze wsi Perebrody i Stari Koni oraz z fotografiami z Polesia. Płytę rozdaliśmy śpiewakom, ich dzieciom, szkołom na wsi”.

 

 

---------------------------------

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie” realizowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje: Zespół Edukacji Dorosłych, tel. (022) 8277641 w. 261.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy